Η λίστα είναι ταξινομημένη ανά όνομα κριτικού και αλφαβητικά ανά τίτλο ταινίας με τον οποίο διανεμήθηκε στις αίθουσες από 01/01/2020 έως και 31/12/2020

Η ταξινόμηση ανά όνομα κριτικού με αξιολόγηση ανά ταινία, είναι διαθέσιμη στην έκδοση της ΠΕΚΚ "Κινηματογράφος 2020", που πρόκειται να κυκλοφορήσει τέλος Φεβρουαρίου

Untitled Document

Αδαμίδης Λευτέρης
  Ξένες Ταινίες
       * MONOS, ΟΙ (Σκην.: Αλεχάντρο Λάντες)
       * TENET (Σκην.: Κρίστοφερ Νόλαν)
       * ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (Σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ)
       * ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ, Η (Σκην.: Άντονι Τσεν)
       * ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (Σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι)
       * ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΝΕΡΑ (Σκην.: Τοντ Χέινς)
       * ΣΤΗ ΓΗ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΥ ΜΕΛΙΟΥ (Σκην.: Ταμάρα Κοτέφσκα, Λούμπομιρ Στεφάνοβ)
       * ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΝΗΛΙΚΙΩΣΗΣ, Η (Σκην.: Τζαντ Άπατοου)
       * ΤΖΟΤΖΟ (Σκην.: Τάικα Γουαϊτίτι)
       * ΦΩΛΙΑ, Η (Σκην.: Σον Ντέρκιν)
Αλέτρας Νίκος
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * CORPUS CHRISTI (Σκην.: Γιάν Κομάσα)
       * GREENLAND: ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ (Σκην.: Ρικ Ρόμαν Γουό)
       * ΑΟΡΑΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, Ο (Σκην.: Λι Γουανέλ)
       * ΕΚΡΗΞΗ ΘΥΜΟΥ (Σκην.: Ντέρικ Μπόρτε)
       * ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΟ ΣΧΕΔΙΟ (Σκην.: Κάρλος Πόλο Μενάργκεζ)
       * ΗΡΩΙΚΑ ΧΑΜΕΝΟΙ (Σκην.: Σεμπαστιάν Μπορενζστάιν)
       * ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (Σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι)
       * ΚΟΛΠΟ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ, ΤΟ (Σκην.: Αριέλ Γουϊνογκράδ)
       * ΤΖΟΤΖΟ (Σκην.: Τάικα Γουαϊτίτι)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ, ΟΙ (Σκην.: Αγγελική Αντωνίου)
Αχτσιόγλου Πάνος
  Ξένες Ταινίες
       * ΔΙΚΗ ΤΩΝ 7 ΤΟΥ ΣΙΚΑΓΟ, Η (Σκην.: Άαρον Σόρκιν)
       * ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (Σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ)
       * ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (Σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι)
       * ΜΙΑ ΚΡΥΦΗ ΖΩΗ (Σκην.: Τέρενς Μάλικ)
       * ΜΝΗΜΕΣ ΦΟΝΩΝ (Σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο)
       * ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΝΕΡΑ (Σκην.: Τοντ Χέινς)
       * ΣΤΗ ΓΗ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΥ ΜΕΛΙΟΥ (Σκην.: Ταμάρα Κοτέφσκα, Λούμπομιρ Στεφάνοβ)
       * ΤΙ ΜΟΥ ΕΜΑΘΕ ΕΝΑ ΧΤΑΠΟΔΙ (Σκην.: Φιλίπα Έιρλις, Τζέιμς Ριντ)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
       * ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΟΥΛ, ΤΑ (Σκην.: Ελεά Γκομπ Μαβεγιέκ, Ζαμπού Μπραϊτμάν)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
       * ΠΑΡΙ (Σκην.: Σιαμάκ Ετεμάντι)
Βάκρος Γεράσιμος
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * EMMA. (Σκην.: Ότομ Ντε Γουάιλντ)
       * ΑΝΙΚΗΤΟΣ, Ο (Σκην.: Σατγιαζίτ Ράι)
       * ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗ ΓΗ, Ο (Σκην.: Ελία Σουλεϊμάν)
       * ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΟΥΛ, ΤΑ (Σκην.: Ελεά Γκομπ Μαβεγιέκ, Ζαμπού Μπραϊτμάν)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΜΕΤΑΦΟΡΑ (Σκην.: Ηλίας Γιαννακάκης)
       * ΣΠΥΡΟΣ ΜΕΛΕΤΖΗΣ - Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΕΙΚΑΣΤΙΚΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ (Σκην.: Σαράντος Σακελλάκος)
Βεζυρόπουλος Άγγελος
  Ξένες Ταινίες
       * TENET (Σκην.: Κρίστοφερ Νόλαν)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Γιακουμέλος Νίκος
  Ξένες Ταινίες
       * CORPUS CHRISTI (Σκην.: Γιάν Κομάσα)
       * ΜΗΤΕΡΑ (Σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο)
       * ΣΤΗ ΓΗ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΥ ΜΕΛΙΟΥ (Σκην.: Ταμάρα Κοτέφσκα, Λούμπομιρ Στεφάνοβ)
       * ΤΖΟΤΖΟ (Σκην.: Τάικα Γουαϊτίτι)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
  Ελληνικές Ταινίες
       * WINONA (Σκην.: Αλέξανδρος Βούλγαρης (The Boy))
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Γιαχουστίδης Θόδωρος
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * BABYTEETH (Σκην.: Σάνον Μέρφι)
       * CORPUS CHRISTI (Σκην.: Γιάν Κομάσα)
       * GENTLEMEN, THE (Σκην.: Γκάι Ρίτσι)
       * ΑΟΡΑΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΕΥΡΥΔΙΚΗΣ ΓΚΟΥΣΜΑΟ, Η (Σκην.: Καρίμ Άινουζ)
       * ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ, Η (Σκην.: Άντονι Τσεν)
       * ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (Σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι)
       * ΚΥΝΗΓΙ, ΤΟ (Σκην.: Κρεγκ Ζόμπελ)
       * ΝΕΝΤ ΚΕΛΙ - Ο ΝΟ1 ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΣ (Σκην.: Τζάστιν Κέρτζελ)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
  Ελληνικές Ταινίες
       * WINONA (Σκην.: Αλέξανδρος Βούλγαρης (The Boy))
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
       * ΠΑΡΙ (Σκην.: Σιαμάκ Ετεμάντι)
Γκακίδης Γιάννης
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * CORPUS CHRISTI (Σκην.: Γιάν Κομάσα)
       * ΑΛΗΘΕΙΑ, Η (Σκην.: Κόρε-Έντα Χιροκάζου)
       * ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (Σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ)
       * ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (Σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι)
       * ΜΙΑ ΚΡΥΦΗ ΖΩΗ (Σκην.: Τέρενς Μάλικ)
       * ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ, Η (Σκην.: Ρόι Άντερσον)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΣΤΗ ΓΗ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΥ ΜΕΛΙΟΥ (Σκην.: Ταμάρα Κοτέφσκα, Λούμπομιρ Στεφάνοβ)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Γουδέλης Τάσος
  Ξένες Ταινίες
       * CORPUS CHRISTI (Σκην.: Γιάν Κομάσα)
       * ΑΝΤΡΕΪ ΤΑΡΚΟΦΣΚΙ: ΣΙΝΕΜΑ ΣΑΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ (Σκην.: Αντρέι Αντρέγιεβιτς Ταρκόφσκι)
       * ΒΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ, ΤΟ (Σκην.: Βάκλαβ Μαρχούλ)
       * ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (Σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ)
       * ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ, Η (Σκην.: Άντονι Τσεν)
       * ΜΗΤΕΡΑ (Σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο)
       * ΜΙΑ ΛΕΥΚΗ, ΛΕΥΚΗ ΜΕΡΑ (Σκην.: Χλίνουρ Πάλμασον)
       * ΜΝΗΜΕΣ ΦΟΝΩΝ (Σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΤΖΟΥΕΛ, Η (Σκην.: Κλιντ Ίστγουντ)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
Δερμεντζόγλου Αλέξης
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * TENET (Σκην.: Κρίστοφερ Νόλαν)
       * ΒΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ, ΤΟ (Σκην.: Βάκλαβ Μαρχούλ)
       * ΓΙΟΣΕΠ (Σκην.: Ορέλ)
       * ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (Σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι)
       * ΚΥΝΗΓΙ, ΤΟ (Σκην.: Κρεγκ Ζόμπελ)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
  Ελληνικές Ταινίες
       * AGORA II - ΔΕΣΜΩΤΕΣ (Σκην.: Γιώργος Αυγερόπουλος)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Εκσιέλ Ρόμπι
  Ξένες Ταινίες
       * CORPUS CHRISTI (Σκην.: Γιάν Κομάσα)
       * MONOS, ΟΙ (Σκην.: Αλεχάντρο Λάντες)
       * ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (Σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ)
       * ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΟΣ (Σκην.: Ροντρίγκο Σορογκογιέν)
       * ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (Σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΤΖΟΥΕΛ, Η (Σκην.: Κλιντ Ίστγουντ)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΣΤΗ ΓΗ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΥ ΜΕΛΙΟΥ (Σκην.: Ταμάρα Κοτέφσκα, Λούμπομιρ Στεφάνοβ)
       * ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ (Σκην.: Μελίνα Λεόν)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΛΥΤΗ (Σκην.: Μϊνως Νικολακάκης)
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Ζαλίγκας Κώστας
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * ΓΕΡΑΚΙ ΤΟΥ ΦΥΣΤΙΚΟΒΟΥΤΥΡΟΥ, TO (Σκην.: Μίκαελ Σβαρτς, Τάϊλερ Νίλσον)
       * ΔΙΚΗ ΤΩΝ 7 ΤΟΥ ΣΙΚΑΓΟ, Η (Σκην.: Άαρον Σόρκιν)
       * ΕΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ (Σκην.: Ρίτσαρντ Γουόνγκ)
       * ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΑΓΡΙΑΣ ΦΥΣΗΣ, ΤΟ (Σκην.: Κρις Σάντερς)
       * ΝΕΝΤ ΚΕΛΙ - Ο ΝΟ1 ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΣ (Σκην.: Τζάστιν Κέρτζελ)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΝΗΛΙΚΙΩΣΗΣ, Η (Σκην.: Τζαντ Άπατοου)
       * ΤΖΟΤΖΟ (Σκην.: Τάικα Γουαϊτίτι)
       * ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΟΥΛ, ΤΑ (Σκην.: Ελεά Γκομπ Μαβεγιέκ, Ζαμπού Μπραϊτμάν)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
       * ΠΑΡΙ (Σκην.: Σιαμάκ Ετεμάντι)
Ζήκος Σωτήρης
  Ξένες Ταινίες
       * WILD ROSE (Σκην.: Τομ Χάρπερ)
       * ΔΙΚΗ ΤΩΝ 7 ΤΟΥ ΣΙΚΑΓΟ, Η (Σκην.: Άαρον Σόρκιν)
       * ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ, Η (Σκην.: Άντονι Τσεν)
       * ΚΥΡΙΟΣ ΤΖΟΟΥΝΣ, Ο (Σκην.: Ανιέσκα Χόλαντ)
       * ΜΗΤΕΡΑ (Σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο)
       * ΜΙΑ ΛΕΥΚΗ, ΛΕΥΚΗ ΜΕΡΑ (Σκην.: Χλίνουρ Πάλμασον)
       * ΜΝΗΜΕΣ ΦΟΝΩΝ (Σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΤΖΟΥΕΛ, Η (Σκην.: Κλιντ Ίστγουντ)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΤΖΟΤΖΟ (Σκην.: Τάικα Γουαϊτίτι)
  Ελληνικές Ταινίες
       * WINONA (Σκην.: Αλέξανδρος Βούλγαρης (The Boy))
       * ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ (Σκην.: Μιγκέλ Άνχελ Χιμένεθ)
Ζουμπουλάκης Γιάννης
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * 6.5 ΕΚΤΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ (Σκην.: Σαΐντ Ρουσταγί)
       * ΑΚΑΤΑΜΑΧΗΤΟΣ (Σκην.: Τζον Στιούαρτ)
       * ΒΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ, ΤΟ (Σκην.: Βάκλαβ Μαρχούλ)
       * ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ (Σκην.: Φίλιπο Μενεγκέτι)
       * ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (Σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι)
       * ΚΟΛΠΟ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ, ΤΟ (Σκην.: Αριέλ Γουϊνογκράδ)
       * ΜΙΑ ΚΡΥΦΗ ΖΩΗ (Σκην.: Τέρενς Μάλικ)
       * ΦΩΛΙΑ, Η (Σκην.: Σον Ντέρκιν)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
Καϊμάκης Κωνσταντίνος
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * ΕΜΑ (Σκην.: Πάμπλο Λαραΐν)
       * ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ (Σκην.: Φίλιπο Μενεγκέτι)
       * ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (Σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ)
       * ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΦΩΤΙΑ (Σκην.: Όλιβερ Λάσε)
       * ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (Σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι)
       * ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ, Η (Σκην.: Ρόι Άντερσον)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
       * ΦΩΣ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ (Σκην.: Κέισι Άφλεκ)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
       * ΠΑΡΙ (Σκην.: Σιαμάκ Ετεμάντι)
Καλαντζή Ιφιγένεια
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * 22 ΙΟΥΛΙΟΥ (Σκην.: Έρικ Πόουπ)
       * AGA (Σκην.: Μίλκο Λαζάροβ)
       * TENET (Σκην.: Κρίστοφερ Νόλαν)
       * ΒΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ, ΤΟ (Σκην.: Βάκλαβ Μαρχούλ)
       * ΜΗΤΕΡΕΣ ΜΑΣ, ΟΙ (Σκην.: Σέζαρ Ντίαζ)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΝΕΡΑ (Σκην.: Τοντ Χέινς)
       * ΣΦΥΡΙΧΤΕΣ, ΟΙ (Σκην.: Κορνέλιου Πορουμπόιου)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΛΥΤΗ (Σκην.: Μϊνως Νικολακάκης)
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΠΑΡΙ (Σκην.: Σιαμάκ Ετεμάντι)
Καλαντίδης Δημήτρης
  Ξένες Ταινίες
       * WILD ROSE (Σκην.: Τομ Χάρπερ)
       * ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (Σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ)
       * ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΑΓΙΟΥ, ΤΟ (Σκην.: Αλά Εντίν Άλτζεμ)
       * ΜΗΤΕΡΕΣ ΜΑΣ, ΟΙ (Σκην.: Σέζαρ Ντίαζ)
       * ΜΙΑ ΚΡΥΦΗ ΖΩΗ (Σκην.: Τέρενς Μάλικ)
       * ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΡΙΕΣ (Σκην.: Γκρέτα Γκέργουϊγκ)
       * ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗ ΓΗ, Ο (Σκην.: Ελία Σουλεϊμάν)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΣΤΗ ΓΗ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΥ ΜΕΛΙΟΥ (Σκην.: Ταμάρα Κοτέφσκα, Λούμπομιρ Στεφάνοβ)
       * ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ (Σκην.: Μελίνα Λεόν)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
       * ΠΑΡΙ (Σκην.: Σιαμάκ Ετεμάντι)
Καντέα Παπαδόπουλος Γιάννης
  Ξένες Ταινίες
       * CORPUS CHRISTI (Σκην.: Γιάν Κομάσα)
       * MONOS, ΟΙ (Σκην.: Αλεχάντρο Λάντες)
       * ΓΙΟΣΕΠ (Σκην.: Ορέλ)
       * ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ (Σκην.: Φίλιπο Μενεγκέτι)
       * ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (Σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΤΖΟΥΕΛ, Η (Σκην.: Κλιντ Ίστγουντ)
       * ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ, Η (Σκην.: Ρόι Άντερσον)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΣΤΗ ΓΗ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΥ ΜΕΛΙΟΥ (Σκην.: Ταμάρα Κοτέφσκα, Λούμπομιρ Στεφάνοβ)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
  Ελληνικές Ταινίες
       * WINONA (Σκην.: Αλέξανδρος Βούλγαρης (The Boy))
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Καρδερίνης Κώστας
  Ξένες Ταινίες
       * BABYTEETH (Σκην.: Σάνον Μέρφι)
       * ΑΟΡΑΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΕΥΡΥΔΙΚΗΣ ΓΚΟΥΣΜΑΟ, Η (Σκην.: Καρίμ Άινουζ)
       * ΒΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ, ΤΟ (Σκην.: Βάκλαβ Μαρχούλ)
       * ΗΡΩΙΚΑ ΧΑΜΕΝΟΙ (Σκην.: Σεμπαστιάν Μπορενζστάιν)
       * ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΦΩΤΙΑ (Σκην.: Όλιβερ Λάσε)
       * ΙΜΕΛΝΤΑ ΜΑΡΚΟΣ: ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΘΡΟΝΟ (Σκην.: Λόρεν Γκρίνφιλντ)
       * ΜΙΑ ΛΕΥΚΗ, ΛΕΥΚΗ ΜΕΡΑ (Σκην.: Χλίνουρ Πάλμασον)
       * ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗ ΓΗ, Ο (Σκην.: Ελία Σουλεϊμάν)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΣΤΗ ΓΗ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΥ ΜΕΛΙΟΥ (Σκην.: Ταμάρα Κοτέφσκα, Λούμπομιρ Στεφάνοβ)
  Ελληνικές Ταινίες
       * WINONA (Σκην.: Αλέξανδρος Βούλγαρης (The Boy))
       * ΠΑΤΕΡΑΣ, Ο (Σκην.: Πέταρ Βαλχάνοφ, Κριστίνα Γκρόζεβα)
Κερσανίδης Στράτος
  Ξένες Ταινίες
       * ΑΝΤΡΕΪ ΤΑΡΚΟΦΣΚΙ: ΣΙΝΕΜΑ ΣΑΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ (Σκην.: Αντρέι Αντρέγιεβιτς Ταρκόφσκι)
       * ΒΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ, ΤΟ (Σκην.: Βάκλαβ Μαρχούλ)
       * ΓΙΟΣΕΠ (Σκην.: Ορέλ)
       * ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (Σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ)
       * ΜΝΗΜΕΣ ΦΟΝΩΝ (Σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΣΤΗ ΓΗ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΥ ΜΕΛΙΟΥ (Σκην.: Ταμάρα Κοτέφσκα, Λούμπομιρ Στεφάνοβ)
       * ΣΦΥΡΙΧΤΕΣ, ΟΙ (Σκην.: Κορνέλιου Πορουμπόιου)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
       * ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΟΥΛ, ΤΑ (Σκην.: Ελεά Γκομπ Μαβεγιέκ, Ζαμπού Μπραϊτμάν)
  Ελληνικές Ταινίες
       * WINONA (Σκην.: Αλέξανδρος Βούλγαρης (The Boy))
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
       * ΠΑΡΙ (Σκην.: Σιαμάκ Ετεμάντι)
Κεχαγιάς Βασίλης
  Ξένες Ταινίες
       * 22 ΙΟΥΛΙΟΥ (Σκην.: Έρικ Πόουπ)
       * MONOS, ΟΙ (Σκην.: Αλεχάντρο Λάντες)
       * ΕΜΑ (Σκην.: Πάμπλο Λαραΐν)
       * ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (Σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ)
       * ΜΗΤΕΡΑ (Σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ, ΟΙ (Σκην.: Αγγελική Αντωνίου)
       * ΜΕΤΑΦΟΡΑ (Σκην.: Ηλίας Γιαννακάκης)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Κοκκαλένιος Πάνος
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * TENET (Σκην.: Κρίστοφερ Νόλαν)
       * ΑΛΗΘΕΙΑ, Η (Σκην.: Κόρε-Έντα Χιροκάζου)
       * ΑΝΤΡΕΪ ΤΑΡΚΟΦΣΚΙ: ΣΙΝΕΜΑ ΣΑΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ (Σκην.: Αντρέι Αντρέγιεβιτς Ταρκόφσκι)
       * ΑΟΡΑΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, Ο (Σκην.: Λι Γουανέλ)
       * ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (Σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι)
       * ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΕΣ, ΟΙ (Σκην.: Ρεζί Ρουανσάρ)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
       * ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΟΥΛ, ΤΑ (Σκην.: Ελεά Γκομπ Μαβεγιέκ, Ζαμπού Μπραϊτμάν)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΛΥΤΗ (Σκην.: Μϊνως Νικολακάκης)
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Κολιοδήμος Δημήτρης
  Ξένες Ταινίες
       * 22 ΙΟΥΛΙΟΥ (Σκην.: Έρικ Πόουπ)
       * GENTLEMEN, THE (Σκην.: Γκάι Ρίτσι)
       * ΒΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ, ΤΟ (Σκην.: Βάκλαβ Μαρχούλ)
       * ΗΡΩΙΚΑ ΧΑΜΕΝΟΙ (Σκην.: Σεμπαστιάν Μπορενζστάιν)
       * ΘΕΟΣ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ, Ο (Σκην.: Κλάουμπερ Ρόχα)
       * ΚΥΝΗΓΙ, ΤΟ (Σκην.: Κρεγκ Ζόμπελ)
       * ΜΝΗΜΕΣ ΦΟΝΩΝ (Σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΣΦΥΡΙΧΤΕΣ, ΟΙ (Σκην.: Κορνέλιου Πορουμπόιου)
       * ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΟΛΙΝΙ (Σκην.: Μάρκο Κροϊζπέιντνερ)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΛΥΤΗ (Σκην.: Μϊνως Νικολακάκης)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
       * ΧΑΛΒΑΗ 5-0 (Σκην.: Μάνος Καμπίτης)
Κουταλάς Ανδρέας
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * ΑΟΡΑΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, Ο (Σκην.: Λι Γουανέλ)
       * ΒΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ, ΤΟ (Σκην.: Βάκλαβ Μαρχούλ)
       * ΗΡΩΙΚΑ ΧΑΜΕΝΟΙ (Σκην.: Σεμπαστιάν Μπορενζστάιν)
       * ΚΟΛΠΟ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ, ΤΟ (Σκην.: Αριέλ Γουϊνογκράδ)
       * ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΕΣ, ΟΙ (Σκην.: Ρεζί Ρουανσάρ)
       * ΜΝΗΜΕΣ ΦΟΝΩΝ (Σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΟΛΙΝΙ (Σκην.: Μάρκο Κροϊζπέιντνερ)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΛΥΤΗ (Σκην.: Μϊνως Νικολακάκης)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Κουτσογιαννόπουλος Θοδωρής
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * CORPUS CHRISTI (Σκην.: Γιάν Κομάσα)
       * TENET (Σκην.: Κρίστοφερ Νόλαν)
       * ΑΟΡΑΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΕΥΡΥΔΙΚΗΣ ΓΚΟΥΣΜΑΟ, Η (Σκην.: Καρίμ Άινουζ)
       * ΓΙΟΣΕΠ (Σκην.: Ορέλ)
       * ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (Σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ)
       * ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΡΙΕΣ (Σκην.: Γκρέτα Γκέργουϊγκ)
       * ΣΤΗ ΓΗ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΥ ΜΕΛΙΟΥ (Σκην.: Ταμάρα Κοτέφσκα, Λούμπομιρ Στεφάνοβ)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
       * ΦΩΛΙΑ, Η (Σκην.: Σον Ντέρκιν)
Κυριακίδης Αχιλλέας
  Ξένες Ταινίες
       * ΑΝΤΡΕΪ ΤΑΡΚΟΦΣΚΙ: ΣΙΝΕΜΑ ΣΑΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ (Σκην.: Αντρέι Αντρέγιεβιτς Ταρκόφσκι)
       * ΔΙΚΗ ΤΩΝ 7 ΤΟΥ ΣΙΚΑΓΟ, Η (Σκην.: Άαρον Σόρκιν)
       * ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ, Η (Σκην.: Ρόι Άντερσον)
       * ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗ ΓΗ, Ο (Σκην.: Ελία Σουλεϊμάν)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ, ΟΙ (Σκην.: Αγγελική Αντωνίου)
       * ΜΑΤΑΡΟΑ: ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ (Σκην.: Ανδρέας Σιαδήμας)
       * ΜΕΤΑΦΟΡΑ (Σκην.: Ηλίας Γιαννακάκης)
Κωνσταντινίδης Κώστας
  Ξένες Ταινίες
       * TENET (Σκην.: Κρίστοφερ Νόλαν)
       * ΑΟΡΑΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, Ο (Σκην.: Λι Γουανέλ)
       * ΔΙΚΗ ΤΩΝ 7 ΤΟΥ ΣΙΚΑΓΟ, Η (Σκην.: Άαρον Σόρκιν)
       * ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (Σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι)
       * ΚΥΝΗΓΙ, ΤΟ (Σκην.: Κρεγκ Ζόμπελ)
       * ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΕΣ, ΟΙ (Σκην.: Ρεζί Ρουανσάρ)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΝΕΡΑ (Σκην.: Τοντ Χέινς)
       * ΤΙ ΜΟΥ ΕΜΑΘΕ ΕΝΑ ΧΤΑΠΟΔΙ (Σκην.: Φιλίπα Έιρλις, Τζέιμς Ριντ)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΛΥΤΗ (Σκην.: Μϊνως Νικολακάκης)
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Λιζάρδος Αλέξανδρος
  Ξένες Ταινίες
       * WILD ROSE (Σκην.: Τομ Χάρπερ)
       * ΑΟΡΑΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΕΥΡΥΔΙΚΗΣ ΓΚΟΥΣΜΑΟ, Η (Σκην.: Καρίμ Άινουζ)
       * ΒΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ, ΤΟ (Σκην.: Βάκλαβ Μαρχούλ)
       * ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΚΥΡΙΟΣ ΚΟΠΕΡΦΙΛΝΤ, Ο (Σκην.: Αρμάντο Ιανούτσι)
       * ΔΙΚΗ ΤΩΝ 7 ΤΟΥ ΣΙΚΑΓΟ, Η (Σκην.: Άαρον Σόρκιν)
       * ΕΛΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ (Σκην.: Τζέικομπ Τσέις)
       * ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΓΕΙΤΟΝΑΣ (Σκην.: Μάριελ Χέλερ)
       * ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ, Η (Σκην.: Άντονι Τσεν)
       * ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗ ΓΗ, Ο (Σκην.: Ελία Σουλεϊμάν)
       * ΤΖΟΤΖΟ (Σκην.: Τάικα Γουαϊτίτι)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΛΥΤΗ (Σκην.: Μϊνως Νικολακάκης)
       * ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ (Σκην.: Μιγκέλ Άνχελ Χιμένεθ)
       * ΠΑΡΙ (Σκην.: Σιαμάκ Ετεμάντι)
Μικελίδης Νίνος Φενέκ
  Ξένες Ταινίες
       * ΑΝΙΚΗΤΟΣ, Ο (Σκην.: Σατγιαζίτ Ράι)
       * ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (Σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ)
       * ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (Σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι)
       * ΜΗΤΕΡΑ (Σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο)
       * ΜΙΑ ΚΡΥΦΗ ΖΩΗ (Σκην.: Τέρενς Μάλικ)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΤΖΟΥΕΛ, Η (Σκην.: Κλιντ Ίστγουντ)
       * ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ, Η (Σκην.: Ρόι Άντερσον)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
       * ΦΩΣ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ (Σκην.: Κέισι Άφλεκ)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ, ΟΙ (Σκην.: Αγγελική Αντωνίου)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Μουμτζής Αλέξανδρος
  Ξένες Ταινίες
       * CORPUS CHRISTI (Σκην.: Γιάν Κομάσα)
       * ΑΟΡΑΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΕΥΡΥΔΙΚΗΣ ΓΚΟΥΣΜΑΟ, Η (Σκην.: Καρίμ Άινουζ)
       * ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (Σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ)
       * ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ, Η (Σκην.: Ρόι Άντερσον)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
  Ελληνικές Ταινίες
       * WINONA (Σκην.: Αλέξανδρος Βούλγαρης (The Boy))
Μπάμπας Δημήτρης
  Ξένες Ταινίες
       * AGA (Σκην.: Μίλκο Λαζάροβ)
       * MONOS, ΟΙ (Σκην.: Αλεχάντρο Λάντες)
       * ΕΜΑ (Σκην.: Πάμπλο Λαραΐν)
       * ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (Σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ)
       * ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ, Η (Σκην.: Άντονι Τσεν)
       * ΜΝΗΜΕΣ ΦΟΝΩΝ (Σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΤΖΟΥΕΛ, Η (Σκην.: Κλιντ Ίστγουντ)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΣΤΗ ΓΗ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΥ ΜΕΛΙΟΥ (Σκην.: Ταμάρα Κοτέφσκα, Λούμπομιρ Στεφάνοβ)
       * ΣΦΥΡΙΧΤΕΣ, ΟΙ (Σκην.: Κορνέλιου Πορουμπόιου)
  Ελληνικές Ταινίες
       * EXPRESS SCOPELITIS (Σκην.: Μηλού Αιμιλία)
       * WINONA (Σκην.: Αλέξανδρος Βούλγαρης (The Boy))
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Μπλάθρας Κώστας
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * CORPUS CHRISTI (Σκην.: Γιάν Κομάσα)
       * ΑΛΗΘΕΙΑ, Η (Σκην.: Κόρε-Έντα Χιροκάζου)
       * ΑΟΡΑΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΕΥΡΥΔΙΚΗΣ ΓΚΟΥΣΜΑΟ, Η (Σκην.: Καρίμ Άινουζ)
       * ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (Σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ)
       * ΜΙΑ ΚΡΥΦΗ ΖΩΗ (Σκην.: Τέρενς Μάλικ)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΤΖΟΥΕΛ, Η (Σκην.: Κλιντ Ίστγουντ)
       * ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ, Η (Σκην.: Ρόι Άντερσον)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΟΛΙΝΙ (Σκην.: Μάρκο Κροϊζπέιντνερ)
  Ελληνικές Ταινίες
       * WINONA (Σκην.: Αλέξανδρος Βούλγαρης (The Boy))
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Ξιφιλίνος Δημοσθένης
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * 22 ΙΟΥΛΙΟΥ (Σκην.: Έρικ Πόουπ)
       * CORPUS CHRISTI (Σκην.: Γιάν Κομάσα)
       * MONOS, ΟΙ (Σκην.: Αλεχάντρο Λάντες)
       * ΒΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ, ΤΟ (Σκην.: Βάκλαβ Μαρχούλ)
       * ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ, Η (Σκην.: Άντονι Τσεν)
       * ΜΗΤΕΡΑ (Σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο)
       * ΜΝΗΜΕΣ ΦΟΝΩΝ (Σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ (Σκην.: Μελίνα Λεόν)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΜΕΤΑΦΟΡΑ (Σκην.: Ηλίας Γιαννακάκης)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
       * ΟΤΑΝ ΦΥΣΑΕΙ ΝΟΤΙΑΣ (Σκην.: Καλλιόπη Λεγάκη)
Παπαγεωργίου Ιωάννα
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * BABYTEETH (Σκην.: Σάνον Μέρφι)
       * ΑΟΡΑΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, Ο (Σκην.: Λι Γουανέλ)
       * ΔΙΚΗ ΤΩΝ 7 ΤΟΥ ΣΙΚΑΓΟ, Η (Σκην.: Άαρον Σόρκιν)
       * ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΓΕΙΤΟΝΑΣ (Σκην.: Μάριελ Χέλερ)
       * ΙΜΕΛΝΤΑ ΜΑΡΚΟΣ: ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΘΡΟΝΟ (Σκην.: Λόρεν Γκρίνφιλντ)
       * ΜΗΤΕΡΑ (Σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο)
       * ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΡΙΕΣ (Σκην.: Γκρέτα Γκέργουϊγκ)
       * ΣΤΗ ΓΗ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΥ ΜΕΛΙΟΥ (Σκην.: Ταμάρα Κοτέφσκα, Λούμπομιρ Στεφάνοβ)
       * ΤΖΟΤΖΟ (Σκην.: Τάικα Γουαϊτίτι)
  Ελληνικές Ταινίες
       * EXPRESS SCOPELITIS (Σκην.: Μηλού Αιμιλία)
Παπαδημητρίου Γιώργος
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * ΑΝΤΡΕΪ ΤΑΡΚΟΦΣΚΙ: ΣΙΝΕΜΑ ΣΑΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ (Σκην.: Αντρέι Αντρέγιεβιτς Ταρκόφσκι)
       * ΑΟΡΑΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΕΥΡΥΔΙΚΗΣ ΓΚΟΥΣΜΑΟ, Η (Σκην.: Καρίμ Άινουζ)
       * ΔΙΚΗ ΤΩΝ 7 ΤΟΥ ΣΙΚΑΓΟ, Η (Σκην.: Άαρον Σόρκιν)
       * ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΦΩΤΙΑ (Σκην.: Όλιβερ Λάσε)
       * ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (Σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΤΖΟΥΕΛ, Η (Σκην.: Κλιντ Ίστγουντ)
       * ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΟΥΛ, ΤΑ (Σκην.: Ελεά Γκομπ Μαβεγιέκ, Ζαμπού Μπραϊτμάν)
  Ελληνικές Ταινίες
       * EXPRESS SCOPELITIS (Σκην.: Μηλού Αιμιλία)
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΠΑΡΙ (Σκην.: Σιαμάκ Ετεμάντι)
Ραουζαίος Γιάννης
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * MONOS, ΟΙ (Σκην.: Αλεχάντρο Λάντες)
       * TENET (Σκην.: Κρίστοφερ Νόλαν)
       * ΒΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ, ΤΟ (Σκην.: Βάκλαβ Μαρχούλ)
       * ΔΙΚΗ ΤΩΝ 7 ΤΟΥ ΣΙΚΑΓΟ, Η (Σκην.: Άαρον Σόρκιν)
       * ΜΙΑ ΚΡΥΦΗ ΖΩΗ (Σκην.: Τέρενς Μάλικ)
       * ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΡΙΕΣ (Σκην.: Γκρέτα Γκέργουϊγκ)
       * ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ, Η (Σκην.: Ρόι Άντερσον)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
  Ελληνικές Ταινίες
       * WINONA (Σκην.: Αλέξανδρος Βούλγαρης (The Boy))
       * ΑΛΥΤΗ (Σκην.: Μϊνως Νικολακάκης)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Ρέτζιος Τάσος
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * TENET (Σκην.: Κρίστοφερ Νόλαν)
       * ΔΙΚΗ ΤΩΝ 7 ΤΟΥ ΣΙΚΑΓΟ, Η (Σκην.: Άαρον Σόρκιν)
       * ΕΜΑ (Σκην.: Πάμπλο Λαραΐν)
       * ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΟΣ (Σκην.: Ροντρίγκο Σορογκογιέν)
       * ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (Σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι)
       * ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ, ΤΟ (Σκην.: Τζέσικα Χάουζνερ)
       * ΜΙΑ ΛΕΥΚΗ, ΛΕΥΚΗ ΜΕΡΑ (Σκην.: Χλίνουρ Πάλμασον)
       * ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ, Η (Σκην.: Ρόι Άντερσον)
       * ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗ ΓΗ, Ο (Σκην.: Ελία Σουλεϊμάν)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
       * ΠΑΡΙ (Σκην.: Σιαμάκ Ετεμάντι)
Σκυλλάκος Χρήστος
  Ξένες Ταινίες
       * ΑΟΡΑΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΕΥΡΥΔΙΚΗΣ ΓΚΟΥΣΜΑΟ, Η (Σκην.: Καρίμ Άινουζ)
       * ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΦΩΤΙΑ (Σκην.: Όλιβερ Λάσε)
       * ΜΗΤΕΡΕΣ ΜΑΣ, ΟΙ (Σκην.: Σέζαρ Ντίαζ)
       * ΜΙΑ ΛΕΥΚΗ, ΛΕΥΚΗ ΜΕΡΑ (Σκην.: Χλίνουρ Πάλμασον)
       * ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ, Η (Σκην.: Ρόι Άντερσον)
       * ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗ ΓΗ, Ο (Σκην.: Ελία Σουλεϊμάν)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Σολδάτος Γιάννης
  Ελληνικές Ταινίες
       * WINONA (Σκην.: Αλέξανδρος Βούλγαρης (The Boy))
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Σούμας Θόδωρος
  Ξένες Ταινίες
       * ΑΒΑΝΑ Η ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΟΠΩΝ (Σκην.: Ολιβιέ Ασαγιάς)
       * ΒΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ, ΤΟ (Σκην.: Βάκλαβ Μαρχούλ)
       * ΔΙΚΗ ΤΩΝ 7 ΤΟΥ ΣΙΚΑΓΟ, Η (Σκην.: Άαρον Σόρκιν)
       * ΕΜΑ (Σκην.: Πάμπλο Λαραΐν)
       * ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΟΣ (Σκην.: Ροντρίγκο Σορογκογιέν)
       * ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ, Η (Σκην.: Άντονι Τσεν)
       * ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗ ΓΗ, Ο (Σκην.: Ελία Σουλεϊμάν)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΣΤΗ ΓΗ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΥ ΜΕΛΙΟΥ (Σκην.: Ταμάρα Κοτέφσκα, Λούμπομιρ Στεφάνοβ)
       * ΤΙΜΩΜΕΝΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ (Σκην.: Ατόμ Εγκογιάν)
  Ελληνικές Ταινίες
       * COSMIC CANDY (Σκην.: Ρηνιώ Δραγασάκη)
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Τόσκας Μίλτος
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * CORPUS CHRISTI (Σκην.: Γιάν Κομάσα)
       * ΒΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ, ΤΟ (Σκην.: Βάκλαβ Μαρχούλ)
       * ΔΙΚΗ ΤΩΝ 7 ΤΟΥ ΣΙΚΑΓΟ, Η (Σκην.: Άαρον Σόρκιν)
       * ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (Σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι)
       * ΜΝΗΜΕΣ ΦΟΝΩΝ (Σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΤΖΟΥΕΛ, Η (Σκην.: Κλιντ Ίστγουντ)
       * ΤΖΟΤΖΟ (Σκην.: Τάικα Γουαϊτίτι)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
       * ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΟΥΛ, ΤΑ (Σκην.: Ελεά Γκομπ Μαβεγιέκ, Ζαμπού Μπραϊτμάν)
  Ελληνικές Ταινίες
       * AGORA II - ΔΕΣΜΩΤΕΣ (Σκην.: Γιώργος Αυγερόπουλος)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
       * ΠΑΡΙ (Σκην.: Σιαμάκ Ετεμάντι)
Τοτονίδης Γιάννης
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * TENET (Σκην.: Κρίστοφερ Νόλαν)
  Ελληνικές Ταινίες
       * EXPRESS SCOPELITIS (Σκην.: Μηλού Αιμιλία)
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΜΑΤΑΡΟΑ: ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ (Σκην.: Ανδρέας Σιαδήμας)
Τριανταφυλλίδου Δέσποινα
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * CORPUS CHRISTI (Σκην.: Γιάν Κομάσα)
       * ΑΟΡΑΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΕΥΡΥΔΙΚΗΣ ΓΚΟΥΣΜΑΟ, Η (Σκην.: Καρίμ Άινουζ)
       * ΓΕΡΑΚΙ ΤΟΥ ΦΥΣΤΙΚΟΒΟΥΤΥΡΟΥ, TO (Σκην.: Μίκαελ Σβαρτς, Τάϊλερ Νίλσον)
       * ΕΜΑ (Σκην.: Πάμπλο Λαραΐν)
       * ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (Σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ)
       * ΚΟΛΠΟ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ, ΤΟ (Σκην.: Αριέλ Γουϊνογκράδ)
       * ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ, ΤΟ (Σκην.: Τζέσικα Χάουζνερ)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΤΖΟΥΕΛ, Η (Σκην.: Κλιντ Ίστγουντ)
       * ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (Σκην.: Μάικλ Γουιντερμπότομ)
  Ελληνικές Ταινίες
       * COSMIC CANDY (Σκην.: Ρηνιώ Δραγασάκη)
       * WINONA (Σκην.: Αλέξανδρος Βούλγαρης (The Boy))
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Τύρος Ανδρέας
  Ξένες Ταινίες
       * CORPUS CHRISTI (Σκην.: Γιάν Κομάσα)
       * ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (Σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ)
       * ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (Σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι)
       * ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (Σκην.: Μάρκο Μπελόκιο)
       * ΦΑΡΟΣ, Ο (Σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς)
Φραγκούλης Γιάννης
  Ξένες Ταινίες
       * 1917 (Σκην.: Σαμ Μέντες)
       * TENET (Σκην.: Κρίστοφερ Νόλαν)
       * ΑΛΗΘΕΙΑ, Η (Σκην.: Κόρε-Έντα Χιροκάζου)
       * ΒΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ, ΤΟ (Σκην.: Βάκλαβ Μαρχούλ)
       * ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (Σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι)
       * ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗ ΓΗ, Ο (Σκην.: Ελία Σουλεϊμάν)
  Ελληνικές Ταινίες
       * AGORA II - ΔΕΣΜΩΤΕΣ (Σκην.: Γιώργος Αυγερόπουλος)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)
Φραγκούλης Ηλίας
  Ξένες Ταινίες
       * EMMA. (Σκην.: Ότομ Ντε Γουάιλντ)
       * MONOS, ΟΙ (Σκην.: Αλεχάντρο Λάντες)
       * ΑΟΡΑΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, Ο (Σκην.: Λι Γουανέλ)
       * ΕΛΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ (Σκην.: Τζέικομπ Τσέις)
       * ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ, Η (Σκην.: Άντονι Τσεν)
       * ΚΥΝΗΓΙ, ΤΟ (Σκην.: Κρεγκ Ζόμπελ)
       * ΜΝΗΜΕΣ ΦΟΝΩΝ (Σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΤΖΟΥΕΛ, Η (Σκην.: Κλιντ Ίστγουντ)
       * ΝΕΝΤ ΚΕΛΙ - Ο ΝΟ1 ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΣ (Σκην.: Τζάστιν Κέρτζελ)
       * ΟΤΑΝ ΑΝΘΙΖΕΙ Η ΝΙΟΤΗ (Σκην.: Γκαμπριέλε Μουτσίνο)
  Ελληνικές Ταινίες
       * ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (Σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής)
       * ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (Σκην.: Γιάννης Οικονομίδης)

Untitled Document

Ελληνικές Ταινίες και οι κριτικοί που τις επέλεξαν

* ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΗΣ ΤΡΥΠΙΑΣ ΚΑΡΔΙΑΣ, Η (σκην.: Γιάννης Οικονομίδης) σύνολο επιλογών: 30 ψήφοι
  Αχτσιόγλου Πάνος, Βεζυρόπουλος Άγγελος, Γιακουμέλος Νίκος, Γιαχουστίδης Θόδωρος, Γκακίδης Γιάννης, Δερμεντζόγλου Αλέξης, Εκσιέλ Ρόμπι, Ζαλίγκας Κώστας, Καϊμάκης Κωνσταντίνος, Καλαντίδης Δημήτρης, Καντέα Παπαδόπουλος Γιάννης, Κερσανίδης Στράτος, Κεχαγιάς Βασίλης, Κοκκαλένιος Πάνος, Κολιοδήμος Δημήτρης, Κουταλάς Ανδρέας, Κωνσταντινίδης Κώστας, Μικελίδης Νίνος Φενέκ, Μπάμπας Δημήτρης, Μπλάθρας Κώστας, Ξιφιλίνος Δημοσθένης, Ραουζαίος Γιάννης, Ρέτζιος Τάσος, Σκυλλάκος Χρήστος, Σολδάτος Γιάννης, Σούμας Θόδωρος, Τόσκας Μίλτος, Τριανταφυλλίδου Δέσποινα, Φραγκούλης Γιάννης, Φραγκούλης Ηλίας
* ΑΠΟΣΤΡΑΤΟΣ (σκην.: Ζαχαρίας Μαυροειδής) σύνολο επιλογών: 19 ψήφοι
  Αχτσιόγλου Πάνος, Γιακουμέλος Νίκος, Γκακίδης Γιάννης, Εκσιέλ Ρόμπι, Ζαλίγκας Κώστας, Ζουμπουλάκης Γιάννης, Καϊμάκης Κωνσταντίνος, Καλαντζή Ιφιγένεια, Καλαντίδης Δημήτρης, Καντέα Παπαδόπουλος Γιάννης, Κοκκαλένιος Πάνος, Κωνσταντινίδης Κώστας, Μπλάθρας Κώστας, Παπαδημητρίου Γιώργος, Ρέτζιος Τάσος, Σολδάτος Γιάννης, Σούμας Θόδωρος, Τοτονίδης Γιάννης, Φραγκούλης Ηλίας
* WINONA (σκην.: Αλέξανδρος Βούλγαρης (The Boy)) σύνολο επιλογών: 12 ψήφοι
  Γιακουμέλος Νίκος, Γιαχουστίδης Θόδωρος, Ζήκος Σωτήρης, Καντέα Παπαδόπουλος Γιάννης, Καρδερίνης Κώστας, Κερσανίδης Στράτος, Μουμτζής Αλέξανδρος, Μπάμπας Δημήτρης, Μπλάθρας Κώστας, Ραουζαίος Γιάννης, Σολδάτος Γιάννης, Τριανταφυλλίδου Δέσποινα
* ΠΑΡΙ (σκην.: Σιαμάκ Ετεμάντι) σύνολο επιλογών: 11 ψήφοι
  Αχτσιόγλου Πάνος, Γιαχουστίδης Θόδωρος, Ζαλίγκας Κώστας, Καϊμάκης Κωνσταντίνος, Καλαντζή Ιφιγένεια, Καλαντίδης Δημήτρης, Κερσανίδης Στράτος, Λιζάρδος Αλέξανδρος, Παπαδημητρίου Γιώργος, Ρέτζιος Τάσος, Τόσκας Μίλτος
* ΑΛΥΤΗ (σκην.: Μϊνως Νικολακάκης) σύνολο επιλογών: 8 ψήφοι
  Εκσιέλ Ρόμπι, Καλαντζή Ιφιγένεια, Κοκκαλένιος Πάνος, Κολιοδήμος Δημήτρης, Κουταλάς Ανδρέας, Κωνσταντινίδης Κώστας, Λιζάρδος Αλέξανδρος, Ραουζαίος Γιάννης
* EXPRESS SCOPELITIS (σκην.: Μηλού Αιμιλία) σύνολο επιλογών: 4 ψήφοι
  Μπάμπας Δημήτρης, Παπαγεωργίου Ιωάννα, Παπαδημητρίου Γιώργος, Τοτονίδης Γιάννης
* ΜΕΤΑΦΟΡΑ (σκην.: Ηλίας Γιαννακάκης) σύνολο επιλογών: 4 ψήφοι
  Βάκρος Γεράσιμος, Κεχαγιάς Βασίλης, Κυριακίδης Αχιλλέας, Ξιφιλίνος Δημοσθένης
* ΑΓΝΩΣΤΟΙ ΑΘΗΝΑΙΟΙ, ΟΙ (σκην.: Αγγελική Αντωνίου) σύνολο επιλογών: 4 ψήφοι
  Αλέτρας Νίκος, Κεχαγιάς Βασίλης, Κυριακίδης Αχιλλέας, Μικελίδης Νίνος Φενέκ
* AGORA II - ΔΕΣΜΩΤΕΣ (σκην.: Γιώργος Αυγερόπουλος) σύνολο επιλογών: 3 ψήφοι
  Δερμεντζόγλου Αλέξης, Τόσκας Μίλτος, Φραγκούλης Γιάννης
* ΠΑΡΑΘΥΡΟ ΣΤΗ ΘΑΛΑΣΣΑ (σκην.: Μιγκέλ Άνχελ Χιμένεθ) σύνολο επιλογών: 2 ψήφοι
  Ζήκος Σωτήρης, Λιζάρδος Αλέξανδρος
* COSMIC CANDY (σκην.: Ρηνιώ Δραγασάκη) σύνολο επιλογών: 2 ψήφοι
  Σούμας Θόδωρος, Τριανταφυλλίδου Δέσποινα
* ΜΑΤΑΡΟΑ: ΤΟ ΤΑΞΙΔΙ ΣΥΝΕΧΙΖΕΤΑΙ (σκην.: Ανδρέας Σιαδήμας) σύνολο επιλογών: 2 ψήφοι
  Κυριακίδης Αχιλλέας, Τοτονίδης Γιάννης
* ΠΑΤΕΡΑΣ, Ο (σκην.: Κριστίνα Γκρόζεβα, Πέταρ Βαλχάνοφ) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Καρδερίνης Κώστας
* ΧΑΛΒΑΗ 5-0 (σκην.: Μάνος Καμπίτης) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Κολιοδήμος Δημήτρης
* ΣΠΥΡΟΣ ΜΕΛΕΤΖΗΣ - Ο ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ ΤΗΣ ΑΝΤΙΣΤΑΣΗΣ ΚΑΙ Ο ΕΙΚΑΣΤΙΚΟΣ ΦΩΤΟΓΡΑΦΟΣ (σκην.: Σαράντος Σακελλάκος) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Βάκρος Γεράσιμος
* ΟΤΑΝ ΦΥΣΑΕΙ ΝΟΤΙΑΣ (σκην.: Καλλιόπη Λεγάκη) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Ξιφιλίνος Δημοσθένης

Σύνολο επιλεγμένων ταινιών 16

Untitled Document

Ελληνικές Ταινίες και οι κριτικοί που τις επέλεξαν

* ΠΡΟΔΟΤΗΣ, Ο (σκην.: Μάρκο Μπελόκιο) σύνολο επιλογών: 25 ψήφοι
  Γιαχουστίδης Θόδωρος, Γκακίδης Γιάννης, Δερμεντζόγλου Αλέξης, Εκσιέλ Ρόμπι, Ζαλίγκας Κώστας, Ζήκος Σωτήρης, Καϊμάκης Κωνσταντίνος, Καλαντζή Ιφιγένεια, Καλαντίδης Δημήτρης, Καντέα Παπαδόπουλος Γιάννης, Καρδερίνης Κώστας, Κερσανίδης Στράτος, Κεχαγιάς Βασίλης, Κοκκαλένιος Πάνος, Κολιοδήμος Δημήτρης, Κουταλάς Ανδρέας, Κωνσταντινίδης Κώστας, Μικελίδης Νίνος Φενέκ, Μπάμπας Δημήτρης, Μπλάθρας Κώστας, Ξιφιλίνος Δημοσθένης, Ραουζαίος Γιάννης, Σκυλλάκος Χρήστος, Σούμας Θόδωρος, Τύρος Ανδρέας
* 1917 (σκην.: Σαμ Μέντες) σύνολο επιλογών: 22 ψήφοι
  Αλέτρας Νίκος, Βάκρος Γεράσιμος, Γιαχουστίδης Θόδωρος, Γκακίδης Γιάννης, Δερμεντζόγλου Αλέξης, Ζαλίγκας Κώστας, Ζουμπουλάκης Γιάννης, Καϊμάκης Κωνσταντίνος, Καλαντζή Ιφιγένεια, Κοκκαλένιος Πάνος, Κουταλάς Ανδρέας, Κουτσογιαννόπουλος Θοδωρής, Μπλάθρας Κώστας, Ξιφιλίνος Δημοσθένης, Παπαγεωργίου Ιωάννα, Παπαδημητρίου Γιώργος, Ραουζαίος Γιάννης, Ρέτζιος Τάσος, Τόσκας Μίλτος, Τοτονίδης Γιάννης, Τριανταφυλλίδου Δέσποινα, Φραγκούλης Γιάννης
* ΦΑΡΟΣ, Ο (σκην.: Ρόμπερτ Έγκερς) σύνολο επιλογών: 19 ψήφοι
  Αχτσιόγλου Πάνος, Γιακουμέλος Νίκος, Γκακίδης Γιάννης, Γουδέλης Τάσος, Εκσιέλ Ρόμπι, Καϊμάκης Κωνσταντίνος, Καντέα Παπαδόπουλος Γιάννης, Κερσανίδης Στράτος, Κοκκαλένιος Πάνος, Κουταλάς Ανδρέας, Κουτσογιαννόπουλος Θοδωρής, Κυριακίδης Αχιλλέας, Κωνσταντινίδης Κώστας, Μικελίδης Νίνος Φενέκ, Μουμτζής Αλέξανδρος, Ραουζαίος Γιάννης, Σκυλλάκος Χρήστος, Τόσκας Μίλτος, Τύρος Ανδρέας
* ΕΝΑ ΨΗΛΟ ΚΟΡΙΤΣΙ (σκην.: Κάντεμιρ Μπαλάγκοφ) σύνολο επιλογών: 17 ψήφοι
  Αδαμίδης Λευτέρης, Αχτσιόγλου Πάνος, Γκακίδης Γιάννης, Γουδέλης Τάσος, Εκσιέλ Ρόμπι, Καϊμάκης Κωνσταντίνος, Καλαντίδης Δημήτρης, Καντέα Παπαδόπουλος Γιάννης, Κερσανίδης Στράτος, Κεχαγιάς Βασίλης, Κουτσογιαννόπουλος Θοδωρής, Μικελίδης Νίνος Φενέκ, Μουμτζής Αλέξανδρος, Μπάμπας Δημήτρης, Μπλάθρας Κώστας, Τριανταφυλλίδου Δέσποινα, Τύρος Ανδρέας
* ΚΑΤΗΓΟΡΩ...! (σκην.: Ρόμαν Πολάνσκι) σύνολο επιλογών: 17 ψήφοι
  Αδαμίδης Λευτέρης, Αλέτρας Νίκος, Αχτσιόγλου Πάνος, Γιαχουστίδης Θόδωρος, Γκακίδης Γιάννης, Δερμεντζόγλου Αλέξης, Εκσιέλ Ρόμπι, Ζουμπουλάκης Γιάννης, Καϊμάκης Κωνσταντίνος, Κοκκαλένιος Πάνος, Κωνσταντινίδης Κώστας, Μικελίδης Νίνος Φενέκ, Παπαδημητρίου Γιώργος, Ρέτζιος Τάσος, Τόσκας Μίλτος, Τύρος Ανδρέας, Φραγκούλης Γιάννης
* CORPUS CHRISTI (σκην.: Γιάν Κομάσα) σύνολο επιλογών: 14 ψήφοι
  Αλέτρας Νίκος, Γιακουμέλος Νίκος, Γιαχουστίδης Θόδωρος, Γκακίδης Γιάννης, Γουδέλης Τάσος, Εκσιέλ Ρόμπι, Καντέα Παπαδόπουλος Γιάννης, Κουτσογιαννόπουλος Θοδωρής, Μουμτζής Αλέξανδρος, Μπλάθρας Κώστας, Ξιφιλίνος Δημοσθένης, Τόσκας Μίλτος, Τριανταφυλλίδου Δέσποινα, Τύρος Ανδρέας
* ΒΑΜΜΕΝΟ ΠΟΥΛΙ, ΤΟ (σκην.: Βάκλαβ Μαρχούλ) σύνολο επιλογών: 14 ψήφοι
  Γουδέλης Τάσος, Δερμεντζόγλου Αλέξης, Ζουμπουλάκης Γιάννης, Καλαντζή Ιφιγένεια, Καρδερίνης Κώστας, Κερσανίδης Στράτος, Κολιοδήμος Δημήτρης, Κουταλάς Ανδρέας, Λιζάρδος Αλέξανδρος, Ξιφιλίνος Δημοσθένης, Ραουζαίος Γιάννης, Σούμας Θόδωρος, Τόσκας Μίλτος, Φραγκούλης Γιάννης
* ΣΤΗ ΓΗ ΤΟΥ ΑΓΡΙΟΥ ΜΕΛΙΟΥ (σκην.: Λούμπομιρ Στεφάνοβ, Ταμάρα Κοτέφσκα) σύνολο επιλογών: 13 ψήφοι
  Αδαμίδης Λευτέρης, Αχτσιόγλου Πάνος, Γιακουμέλος Νίκος, Γκακίδης Γιάννης, Εκσιέλ Ρόμπι, Καλαντίδης Δημήτρης, Καντέα Παπαδόπουλος Γιάννης, Καρδερίνης Κώστας, Κερσανίδης Στράτος, Κουτσογιαννόπουλος Θοδωρής, Μπάμπας Δημήτρης, Παπαγεωργίου Ιωάννα, Σούμας Θόδωρος
* ΔΙΚΗ ΤΩΝ 7 ΤΟΥ ΣΙΚΑΓΟ, Η (σκην.: Άαρον Σόρκιν) σύνολο επιλογών: 12 ψήφοι
  Αχτσιόγλου Πάνος, Ζαλίγκας Κώστας, Ζήκος Σωτήρης, Κυριακίδης Αχιλλέας, Κωνσταντινίδης Κώστας, Λιζάρδος Αλέξανδρος, Παπαγεωργίου Ιωάννα, Παπαδημητρίου Γιώργος, Ραουζαίος Γιάννης, Ρέτζιος Τάσος, Σούμας Θόδωρος, Τόσκας Μίλτος
* TENET (σκην.: Κρίστοφερ Νόλαν) σύνολο επιλογών: 11 ψήφοι
  Αδαμίδης Λευτέρης, Βεζυρόπουλος Άγγελος, Δερμεντζόγλου Αλέξης, Καλαντζή Ιφιγένεια, Κοκκαλένιος Πάνος, Κουτσογιαννόπουλος Θοδωρής, Κωνσταντινίδης Κώστας, Ραουζαίος Γιάννης, Ρέτζιος Τάσος, Τοτονίδης Γιάννης, Φραγκούλης Γιάννης
* ΜΠΑΛΑΝΤΑ ΤΟΥ ΡΙΤΣΑΡΝΤ ΤΖΟΥΕΛ, Η (σκην.: Κλιντ Ίστγουντ) σύνολο επιλογών: 11 ψήφοι
  Γουδέλης Τάσος, Εκσιέλ Ρόμπι, Ζήκος Σωτήρης, Καντέα Παπαδόπουλος Γιάννης, Μικελίδης Νίνος Φενέκ, Μπάμπας Δημήτρης, Μπλάθρας Κώστας, Παπαδημητρίου Γιώργος, Τόσκας Μίλτος, Τριανταφυλλίδου Δέσποινα, Φραγκούλης Ηλίας
* ΟΜΟΡΦΙΑ ΤΗΣ ΥΠΑΡΞΗΣ, Η (σκην.: Ρόι Άντερσον) σύνολο επιλογών: 10 ψήφοι
  Γκακίδης Γιάννης, Καϊμάκης Κωνσταντίνος, Καντέα Παπαδόπουλος Γιάννης, Κυριακίδης Αχιλλέας, Μικελίδης Νίνος Φενέκ, Μουμτζής Αλέξανδρος, Μπλάθρας Κώστας, Ραουζαίος Γιάννης, Ρέτζιος Τάσος, Σκυλλάκος Χρήστος
* ΜΝΗΜΕΣ ΦΟΝΩΝ (σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο) σύνολο επιλογών: 10 ψήφοι
  Αχτσιόγλου Πάνος, Γουδέλης Τάσος, Ζήκος Σωτήρης, Κερσανίδης Στράτος, Κολιοδήμος Δημήτρης, Κουταλάς Ανδρέας, Μπάμπας Δημήτρης, Ξιφιλίνος Δημοσθένης, Τόσκας Μίλτος, Φραγκούλης Ηλίας
* ΕΠΟΧΗ ΤΗΣ ΒΡΟΧΗΣ, Η (σκην.: Άντονι Τσεν) σύνολο επιλογών: 9 ψήφοι
  Αδαμίδης Λευτέρης, Γιαχουστίδης Θόδωρος, Γουδέλης Τάσος, Ζήκος Σωτήρης, Λιζάρδος Αλέξανδρος, Μπάμπας Δημήτρης, Ξιφιλίνος Δημοσθένης, Σούμας Θόδωρος, Φραγκούλης Ηλίας
* ΠΑΡΑΔΕΙΣΟΣ ΕΠΕΣΕ ΣΤΗ ΓΗ, Ο (σκην.: Ελία Σουλεϊμάν) σύνολο επιλογών: 9 ψήφοι
  Βάκρος Γεράσιμος, Καλαντίδης Δημήτρης, Καρδερίνης Κώστας, Κυριακίδης Αχιλλέας, Λιζάρδος Αλέξανδρος, Ρέτζιος Τάσος, Σκυλλάκος Χρήστος, Σούμας Θόδωρος, Φραγκούλης Γιάννης
* ΑΟΡΑΤΗ ΖΩΗ ΤΗΣ ΕΥΡΥΔΙΚΗΣ ΓΚΟΥΣΜΑΟ, Η (σκην.: Καρίμ Άινουζ) σύνολο επιλογών: 9 ψήφοι
  Γιαχουστίδης Θόδωρος, Καρδερίνης Κώστας, Κουτσογιαννόπουλος Θοδωρής, Λιζάρδος Αλέξανδρος, Μουμτζής Αλέξανδρος, Μπλάθρας Κώστας, Παπαδημητρίου Γιώργος, Σκυλλάκος Χρήστος, Τριανταφυλλίδου Δέσποινα
* ΤΖΟΤΖΟ (σκην.: Τάικα Γουαϊτίτι) σύνολο επιλογών: 8 ψήφοι
  Αδαμίδης Λευτέρης, Αλέτρας Νίκος, Γιακουμέλος Νίκος, Ζαλίγκας Κώστας, Ζήκος Σωτήρης, Λιζάρδος Αλέξανδρος, Παπαγεωργίου Ιωάννα, Τόσκας Μίλτος
* MONOS, ΟΙ (σκην.: Αλεχάντρο Λάντες) σύνολο επιλογών: 8 ψήφοι
  Αδαμίδης Λευτέρης, Εκσιέλ Ρόμπι, Καντέα Παπαδόπουλος Γιάννης, Κεχαγιάς Βασίλης, Μπάμπας Δημήτρης, Ξιφιλίνος Δημοσθένης, Ραουζαίος Γιάννης, Φραγκούλης Ηλίας
* ΧΕΛΙΔΟΝΙΑ ΤΗΣ ΚΑΜΠΟΥΛ, ΤΑ (σκην.: Ελεά Γκομπ Μαβεγιέκ, Ζαμπού Μπραϊτμάν) σύνολο επιλογών: 7 ψήφοι
  Αχτσιόγλου Πάνος, Βάκρος Γεράσιμος, Ζαλίγκας Κώστας, Κερσανίδης Στράτος, Κοκκαλένιος Πάνος, Παπαδημητρίου Γιώργος, Τόσκας Μίλτος
* ΜΙΑ ΚΡΥΦΗ ΖΩΗ (σκην.: Τέρενς Μάλικ) σύνολο επιλογών: 7 ψήφοι
  Αχτσιόγλου Πάνος, Γκακίδης Γιάννης, Ζουμπουλάκης Γιάννης, Καλαντίδης Δημήτρης, Μικελίδης Νίνος Φενέκ, Μπλάθρας Κώστας, Ραουζαίος Γιάννης
* ΜΗΤΕΡΑ (σκην.: Μπονγκ Τζουν-Χο) σύνολο επιλογών: 7 ψήφοι
  Γιακουμέλος Νίκος, Γουδέλης Τάσος, Ζήκος Σωτήρης, Κεχαγιάς Βασίλης, Μικελίδης Νίνος Φενέκ, Ξιφιλίνος Δημοσθένης, Παπαγεωργίου Ιωάννα
* ΕΜΑ (σκην.: Πάμπλο Λαραΐν) σύνολο επιλογών: 6 ψήφοι
  Καϊμάκης Κωνσταντίνος, Κεχαγιάς Βασίλης, Μπάμπας Δημήτρης, Ρέτζιος Τάσος, Σούμας Θόδωρος, Τριανταφυλλίδου Δέσποινα
* ΑΟΡΑΤΟΣ ΑΝΘΡΩΠΟΣ, Ο (σκην.: Λι Γουανέλ) σύνολο επιλογών: 6 ψήφοι
  Αλέτρας Νίκος, Κοκκαλένιος Πάνος, Κουταλάς Ανδρέας, Κωνσταντινίδης Κώστας, Παπαγεωργίου Ιωάννα, Φραγκούλης Ηλίας
* ΑΝΤΡΕΪ ΤΑΡΚΟΦΣΚΙ: ΣΙΝΕΜΑ ΣΑΝ ΠΡΟΣΕΥΧΗ (σκην.: Αντρέι Αντρέγιεβιτς Ταρκόφσκι) σύνολο επιλογών: 5 ψήφοι
  Γουδέλης Τάσος, Κερσανίδης Στράτος, Κοκκαλένιος Πάνος, Κυριακίδης Αχιλλέας, Παπαδημητρίου Γιώργος
* ΚΥΝΗΓΙ, ΤΟ (σκην.: Κρεγκ Ζόμπελ) σύνολο επιλογών: 5 ψήφοι
  Γιαχουστίδης Θόδωρος, Δερμεντζόγλου Αλέξης, Κολιοδήμος Δημήτρης, Κωνσταντινίδης Κώστας, Φραγκούλης Ηλίας
* ΜΙΑ ΛΕΥΚΗ, ΛΕΥΚΗ ΜΕΡΑ (σκην.: Χλίνουρ Πάλμασον) σύνολο επιλογών: 5 ψήφοι
  Γουδέλης Τάσος, Ζήκος Σωτήρης, Καρδερίνης Κώστας, Ρέτζιος Τάσος, Σκυλλάκος Χρήστος
* 22 ΙΟΥΛΙΟΥ (σκην.: Έρικ Πόουπ) σύνολο επιλογών: 4 ψήφοι
  Καλαντζή Ιφιγένεια, Κεχαγιάς Βασίλης, Κολιοδήμος Δημήτρης, Ξιφιλίνος Δημοσθένης
* ΗΡΩΙΚΑ ΧΑΜΕΝΟΙ (σκην.: Σεμπαστιάν Μπορενζστάιν) σύνολο επιλογών: 4 ψήφοι
  Αλέτρας Νίκος, Καρδερίνης Κώστας, Κολιοδήμος Δημήτρης, Κουταλάς Ανδρέας
* ΓΙΟΣΕΠ (σκην.: Ορέλ) σύνολο επιλογών: 4 ψήφοι
  Δερμεντζόγλου Αλέξης, Καντέα Παπαδόπουλος Γιάννης, Κερσανίδης Στράτος, Κουτσογιαννόπουλος Θοδωρής
* ΘΑ ΕΡΘΕΙ Η ΦΩΤΙΑ (σκην.: Όλιβερ Λάσε) σύνολο επιλογών: 4 ψήφοι
  Καϊμάκης Κωνσταντίνος, Καρδερίνης Κώστας, Παπαδημητρίου Γιώργος, Σκυλλάκος Χρήστος
* ΜΙΚΡΕΣ ΚΥΡΙΕΣ (σκην.: Γκρέτα Γκέργουϊγκ) σύνολο επιλογών: 4 ψήφοι
  Καλαντίδης Δημήτρης, Κουτσογιαννόπουλος Θοδωρής, Παπαγεωργίου Ιωάννα, Ραουζαίος Γιάννης
* ΑΛΗΘΕΙΑ, Η (σκην.: Κόρε-Έντα Χιροκάζου) σύνολο επιλογών: 4 ψήφοι
  Γκακίδης Γιάννης, Κοκκαλένιος Πάνος, Μπλάθρας Κώστας, Φραγκούλης Γιάννης
* ΣΦΥΡΙΧΤΕΣ, ΟΙ (σκην.: Κορνέλιου Πορουμπόιου) σύνολο επιλογών: 4 ψήφοι
  Καλαντζή Ιφιγένεια, Κερσανίδης Στράτος, Κολιοδήμος Δημήτρης, Μπάμπας Δημήτρης
* ΣΚΟΤΕΙΝΑ ΝΕΡΑ (σκην.: Τοντ Χέινς) σύνολο επιλογών: 4 ψήφοι
  Αδαμίδης Λευτέρης, Αχτσιόγλου Πάνος, Καλαντζή Ιφιγένεια, Κωνσταντινίδης Κώστας
* ΚΟΛΠΟ ΤΟΥ ΑΙΩΝΑ, ΤΟ (σκην.: Αριέλ Γουϊνογκράδ) σύνολο επιλογών: 4 ψήφοι
  Αλέτρας Νίκος, Ζουμπουλάκης Γιάννης, Κουταλάς Ανδρέας, Τριανταφυλλίδου Δέσποινα
* ΕΜΕΙΣ ΟΙ ΔΥΟ (σκην.: Φίλιπο Μενεγκέτι) σύνολο επιλογών: 3 ψήφοι
  Ζουμπουλάκης Γιάννης, Καϊμάκης Κωνσταντίνος, Καντέα Παπαδόπουλος Γιάννης
* ΦΩΛΙΑ, Η (σκην.: Σον Ντέρκιν) σύνολο επιλογών: 3 ψήφοι
  Αδαμίδης Λευτέρης, Ζουμπουλάκης Γιάννης, Κουτσογιαννόπουλος Θοδωρής
* ΥΠΟΘΕΣΗ ΚΟΛΙΝΙ (σκην.: Μάρκο Κροϊζπέιντνερ) σύνολο επιλογών: 3 ψήφοι
  Κολιοδήμος Δημήτρης, Κουταλάς Ανδρέας, Μπλάθρας Κώστας
* ΕΞΑΦΑΝΙΣΜΕΝΟΣ (σκην.: Ροντρίγκο Σορογκογιέν) σύνολο επιλογών: 3 ψήφοι
  Εκσιέλ Ρόμπι, Ρέτζιος Τάσος, Σούμας Θόδωρος
* ΤΡΑΓΟΥΔΙ ΧΩΡΙΣ ΟΝΟΜΑ (σκην.: Μελίνα Λεόν) σύνολο επιλογών: 3 ψήφοι
  Εκσιέλ Ρόμπι, Καλαντίδης Δημήτρης, Ξιφιλίνος Δημοσθένης
* ΜΗΤΕΡΕΣ ΜΑΣ, ΟΙ (σκην.: Σέζαρ Ντίαζ) σύνολο επιλογών: 3 ψήφοι
  Καλαντζή Ιφιγένεια, Καλαντίδης Δημήτρης, Σκυλλάκος Χρήστος
* ΜΕΤΑΦΡΑΣΤΕΣ, ΟΙ (σκην.: Ρεζί Ρουανσάρ) σύνολο επιλογών: 3 ψήφοι
  Κοκκαλένιος Πάνος, Κουταλάς Ανδρέας, Κωνσταντινίδης Κώστας
* BABYTEETH (σκην.: Σάνον Μέρφι) σύνολο επιλογών: 3 ψήφοι
  Γιαχουστίδης Θόδωρος, Καρδερίνης Κώστας, Παπαγεωργίου Ιωάννα
* ΝΕΝΤ ΚΕΛΙ - Ο ΝΟ1 ΚΑΤΑΖΗΤΟΥΜΕΝΟΣ (σκην.: Τζάστιν Κέρτζελ) σύνολο επιλογών: 3 ψήφοι
  Γιαχουστίδης Θόδωρος, Ζαλίγκας Κώστας, Φραγκούλης Ηλίας
* WILD ROSE (σκην.: Τομ Χάρπερ) σύνολο επιλογών: 3 ψήφοι
  Ζήκος Σωτήρης, Καλαντίδης Δημήτρης, Λιζάρδος Αλέξανδρος
* ΤΙ ΜΟΥ ΕΜΑΘΕ ΕΝΑ ΧΤΑΠΟΔΙ (σκην.: Τζέιμς Ριντ, Φιλίπα Έιρλις) σύνολο επιλογών: 2 ψήφοι
  Αχτσιόγλου Πάνος, Κωνσταντινίδης Κώστας
* ΤΕΧΝΗ ΤΗΣ ΕΝΗΛΙΚΙΩΣΗΣ, Η (σκην.: Τζαντ Άπατοου) σύνολο επιλογών: 2 ψήφοι
  Αδαμίδης Λευτέρης, Ζαλίγκας Κώστας
* ΕΛΑ ΝΑ ΠΑΙΞΟΥΜΕ (σκην.: Τζέικομπ Τσέις) σύνολο επιλογών: 2 ψήφοι
  Λιζάρδος Αλέξανδρος, Φραγκούλης Ηλίας
* ΙΜΕΛΝΤΑ ΜΑΡΚΟΣ: ΒΑΣΙΛΙΣΣΑ ΧΩΡΙΣ ΘΡΟΝΟ (σκην.: Λόρεν Γκρίνφιλντ) σύνολο επιλογών: 2 ψήφοι
  Καρδερίνης Κώστας, Παπαγεωργίου Ιωάννα
* ΦΩΣ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ (σκην.: Κέισι Άφλεκ) σύνολο επιλογών: 2 ψήφοι
  Καϊμάκης Κωνσταντίνος, Μικελίδης Νίνος Φενέκ
* ΛΟΥΛΟΥΔΙ ΤΗΣ ΕΥΤΥΧΙΑΣ, ΤΟ (σκην.: Τζέσικα Χάουζνερ) σύνολο επιλογών: 2 ψήφοι
  Ρέτζιος Τάσος, Τριανταφυλλίδου Δέσποινα
* AGA (σκην.: Μίλκο Λαζάροβ) σύνολο επιλογών: 2 ψήφοι
  Καλαντζή Ιφιγένεια, Μπάμπας Δημήτρης
* GENTLEMEN, THE (σκην.: Γκάι Ρίτσι) σύνολο επιλογών: 2 ψήφοι
  Γιαχουστίδης Θόδωρος, Κολιοδήμος Δημήτρης
* ΑΝΙΚΗΤΟΣ, Ο (σκην.: Σατγιαζίτ Ράι) σύνολο επιλογών: 2 ψήφοι
  Βάκρος Γεράσιμος, Μικελίδης Νίνος Φενέκ
* EMMA. (σκην.: Ότομ Ντε Γουάιλντ) σύνολο επιλογών: 2 ψήφοι
  Βάκρος Γεράσιμος, Φραγκούλης Ηλίας
* ΓΕΡΑΚΙ ΤΟΥ ΦΥΣΤΙΚΟΒΟΥΤΥΡΟΥ, TO (σκην.: Μίκαελ Σβαρτς, Τάϊλερ Νίλσον) σύνολο επιλογών: 2 ψήφοι
  Ζαλίγκας Κώστας, Τριανταφυλλίδου Δέσποινα
* ΕΝΑΣ ΥΠΕΡΟΧΟΣ ΓΕΙΤΟΝΑΣ (σκην.: Μάριελ Χέλερ) σύνολο επιλογών: 2 ψήφοι
  Λιζάρδος Αλέξανδρος, Παπαγεωργίου Ιωάννα
* ΟΤΑΝ ΑΝΘΙΖΕΙ Η ΝΙΟΤΗ (σκην.: Γκαμπριέλε Μουτσίνο) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Φραγκούλης Ηλίας
* ΔΙΑΦΟΡΕΤΙΚΟΣ ΚΥΡΙΟΣ ΚΟΠΕΡΦΙΛΝΤ, Ο (σκην.: Αρμάντο Ιανούτσι) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Λιζάρδος Αλέξανδρος
* ΕΛΑ ΟΠΩΣ ΕΙΣΑΙ (σκην.: Ρίτσαρντ Γουόνγκ) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Ζαλίγκας Κώστας
* ΕΝΑ ΤΕΛΕΙΟ ΣΧΕΔΙΟ (σκην.: Κάρλος Πόλο Μενάργκεζ) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Αλέτρας Νίκος
* 6.5 ΕΚΤΟΣ ΕΛΕΓΧΟΥ (σκην.: Σαΐντ Ρουσταγί) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Ζουμπουλάκης Γιάννης
* ΤΙΜΩΜΕΝΟΣ ΕΠΙΣΚΕΠΤΗΣ (σκην.: Ατόμ Εγκογιάν) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Σούμας Θόδωρος
* ΑΚΑΤΑΜΑΧΗΤΟΣ (σκην.: Τζον Στιούαρτ) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Ζουμπουλάκης Γιάννης
* GREENLAND: ΤΟ ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ ΚΑΤΑΦΥΓΙΟ (σκην.: Ρικ Ρόμαν Γουό) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Αλέτρας Νίκος
* ΘΕΟΣ ΚΑΙ Ο ΔΙΑΒΟΛΟΣ ΣΤΗΝ ΧΩΡΑ ΤΟΥ ΗΛΙΟΥ, Ο (σκην.: Κλάουμπερ Ρόχα) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Κολιοδήμος Δημήτρης
* ΕΚΡΗΞΗ ΘΥΜΟΥ (σκην.: Ντέρικ Μπόρτε) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Αλέτρας Νίκος
* ΘΑΥΜΑ ΤΟΥ ΑΓΝΩΣΤΟΥ ΑΓΙΟΥ, ΤΟ (σκην.: Αλά Εντίν Άλτζεμ) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Καλαντίδης Δημήτρης
* ΚΑΛΕΣΜΑ ΤΗΣ ΑΓΡΙΑΣ ΦΥΣΗΣ, ΤΟ (σκην.: Κρις Σάντερς) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Ζαλίγκας Κώστας
* ΚΥΡΙΟΣ ΤΖΟΟΥΝΣ, Ο (σκην.: Ανιέσκα Χόλαντ) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Ζήκος Σωτήρης
* ΑΒΑΝΑ Η ΠΟΛΗ ΤΩΝ ΚΑΤΑΣΚΟΠΩΝ (σκην.: Ολιβιέ Ασαγιάς) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Σούμας Θόδωρος
* ΤΑΞΙΔΙ ΣΤΗΝ ΕΛΛΑΔΑ (σκην.: Μάικλ Γουιντερμπότομ) σύνολο επιλογών: 1 ψήφοι
  Τριανταφυλλίδου Δέσποινα

Σύνολο επιλεγμένων ταινιών 72

Ψηφοφορία 2020
Αναλυτικές πληροφορίες

*   Επιλογές ταινιών ανά μέλος
* Επιλογές μελών ανά ξένη ταινία
* Επιλογές μελών ανά Ελληνική ταινία


Σύνολα διανομής 2020

 Ταινίες 192
 Ξένες  165
 Ελληνικές  27